Historie
17. – 18. století
Divadlo se v Humpolci hrálo už před ustanovením ochotnického spolku. První divadelní stopy vedou do hostince zvaného Kasino, odkud se jeviště později přestěhovalo do hostince U Poláků.
1854
Divadelní jeviště se přesunulo do dívčí školy na Horním náměstí. Později se divadlo přestěhovalo do sálu hostince U Bílého lva.
1864
Vznikl Spolek divadelních ochotníků v Humpolci.
1865
V sále hostince U Bílého lva se odehrálo první představení Spolku divadelních ochotníků – hra Liška nad Lišku. Následovalo další stěhování divadla, a to do Nápravníkova domu.
1867
V místech bývalé hospodářské školy byla zřízena Aréna. Často se zde hrálo ve prospěch dobročinných spolků. Divadlo působilo v Nápravníkově domě až do roku 1882.
1882
Prostory v Nápravníkově domě přestaly z bezpečnostních důvodů vyhovovat, a tak se krátce účinkovalo v hostinci U Černého orla a v Měšťanské besedě. Divadelníci poté požádali obec o postavení nového jeviště, k čemuž však nedošlo. Nevhodné a skromné prostory způsobily útlum divadelní činnosti.
1885
Valná hromada rozhodla, že členy spolku se mohou stát i dámy. Až do konce století totiž ženy nebyly obecně přijímány za rovnocenné členy spolků, takže humpolečtí divadelníci byli v tomto směru pokrokoví.
1892
Kolem tohoto roku se hrálo na provizorním jevišti v Joklově továrně.
